Ой, щось у мене сьогодні живіт болить…

Як часто ви кажете цю фразу своїм близьким, але не лікарю? Хоча насправді й одного разу достатньо, щоб відвідати спеціаліста. Терпіти, чекати, що саме мине, або (і це значно гірше) займатися самолікуванням — не найкращий вибір. Чому?

«Живіт» — зосередження життєво важливих органів, які розташовані близько один до одного. А це зазвичай заважає визначити джерело дискомфорту. Ситуація ускладнюється тим, що людині важко описати пережиті відчуття та вказати точну локалізацію болю. Саме тому відчуття болю в ділянці «живота» належать до суб’єктивних відчуттів і потребують детальної діагностики.

Адже біль може бути гострий, нападоподібний або тягнучий. Він може мати різну локалізацію: праворуч, ліворуч або по центру; віддавати в поперек, мошонку, пряму кишку або піхву. Часто тяжкість унизу живота супроводжується болем, відчуттям розпирання, іноді виділеннями зі статевих органів або з прямої кишки.

Які є гастроентерологічні причини цього? Одна з найбільш небезпечних — кишкова інфекція.

Це захворювання надзвичайно різноманітне та поширене серед дорослих і дітей. Пропоную одразу спростити головний міф: сезонності кишкових інфекцій немає. Вони спостерігаються впродовж усього року, з переважанням бактеріальних збудників у весняно-літній період, а вірусного походження — в осінньо-зимовий.

До речі, підвищення температури тіла є частим, але зовсім не обов’язковим проявом інфекцій кишківника. Перебіг деяких небезпечних інфекцій може відбуватися без лихоманки.

Основні кишкові прояви під час інфекції, крім «болю в животі», — блювота, діарея, кров у калі та зменшення кількості сечовипускань. Від ступеня вираженості цих проявів залежатиме тяжкість перебігу захворювання, ймовірність і тяжкість ускладнень. Особливо терапії інфекційного процесу.

Другими на умовному п’єдесталі небезпечності та поширеності розташувалися глистяні інвазії.

Наразі відомо приблизно 300 глистяних захворювань людини. Їх поділяють на кишкові та позакишкові. Як зрозуміло з назви, в першому випадку глисти і їхні личинки живуть у кишківнику, а в другому — поза ним: у м’язах, легенях, печінці тощо.

Найпоширенішими глистяними захворюваннями вважаються кишкові: ентеробіоз й аскаридоз.

Ентеробіоз спричиняють дрібні паразитичні черви — гострики. У довжину вони не перевищують 1 см. Один кінець хробака зазвичай загострений, а інший — закруглений. Колір гостриків може варіюватися від білого і жовтого до майже чорного. Ці черв’яки ведуть нічний спосіб життя: в темну пору доби самки виповзають у пряму кишку, звідти на шкіру навколо ануса відкладають яйця в складках шкіри, а самі гинуть. Середня тривалість життя гостриків — півтора місяця.

Аскаридоз зумовлюють більші черви — аскариди. У довжину вони можуть сягати 20 см. Паразитують аскариди переважно в тонкому кишківнику, тому виявити їх у калі досить складно. Тривалість життя аскариди — кілька років.

Ознаки глистяних захворювань залежать від виду та кількості хробаків, а також від індивідуальної реакції організму. Однак першими симптомами є погіршення апетиту, блювота, нудота або слинотеча, закрепи чергуються з проносами, розвивається швидка стомлюваність і слабкість, порушується сон.

На третьому місці нашого умовного «хіт-параду» — метеоризм. Це такий делікатний розлад, під час якого в кишківнику акумулюється надмірна кількість газів. У результаті відбувається здуття живота та всі неприємні відчуття, які з цим пов’язані: швидке насичення їжею, часта відрижка повітрям; систематичне бурчання в ділянці живота. І, безумовно, інтенсивний біль, що виникає на тлі розтягування кишківника газами.

Для встановлення діагнозу необхідна допомога фахівця, щоб відкинути утворення патологій органів травного тракту. А от причини та лікування метеоризму визначає кваліфікований гастроентеролог.

До речі, про діагностування. Лише за симптомами діагноз поставити не можна! Необхідно здати загальний аналіз крові та калу на яйця гельмінтів і найпростіших тричі поспіль щодня різними методами, і бактеріологічний посів калу – на кишкові інфекції. А також ультразвукове обстеження, гастроскопію або колоноскопію за потребою. І саме цю потребу визначає лікар!