Дитяча гастроентерологія: чому це не міф і що вона лікує?

Згідно зі статистичними даними МОЗ України, показник розладів травної системи в дітей за останні роки збільшився з 85,7% до 133,63%, причому подібна тенденція характерна для більшості країн світу.


А от Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує, що на сьогодні 3/4 населення земної кулі страждають від захворювань, виникнення та розвиток яких пов’язані з неправильним харчуванням. Більше того, в основі поширення хронічних неінфекційних гастропроблем у дорослих так чи інакше лежать особливості їхнього раціону в перші роки життя. І це не наукові теорії від лікарів, а результат багаторічних спостережень і цілої низки проведених досліджень, результатом яких є резолюція Комітету з харчування Європейського товариства дитячої гастроентерології, гепатології та нутриціології (ESPGHAN, Committee on Nutrition, 2010). Її головний висновок полягає в тому, що харчування малюка не тільки визначає його фізичний розвиток, але й впливає на частоту шлунково-кишкових, респіраторних і алергічних захворювань.


Якщо ж із харчуванням дитини все добре, а гастропроблеми все одно є, ще й у новонароджених. Як таке можливо?


Багато «дитячих» гастроентерологічних захворювань пов’язано з анатомо-фізіологічними особливостями травних органів у дітей. Через це у дітлахів із перших місяців життя часто розвиваються функціональні порушення травної системи, такі як диспепсія або гастроінтестинальний розлад.


Серед таких порушень найчастіше зустрічається пілороспазм. Це своєрідне захворювання дітей перших тижнів життя.


Причиною появи цієї недуги є анатомо-фізіологічні особливості шлунка новонароджених: слабкий розвиток мускулатури кардіальної частини та більш виражений розвиток м’язів пілоричного відділу, що й призводить до зригування та блювоти.


Найбільш виражений симптом пілороспазму — це блювота. Спершу вона буває не частіше 1-2 разів на добу, але потім може спостерігатися після кожного годування дитини. Блювотні маси матимуть кислий запах, адже в шлунку виникає різко кисла реакція.


Ще одним характерним симптомом цього захворювання є схильність малюка до закрепів. А от маса тіла під час пілороспазму залишається незмінною або незначно знижується.


Як діагностувати цю недугу?


Під час дослідження шлунка малюка методом пальпації виявляється видима перистальтика та антиперистальтика за типом пісочного годинника. Однак, на відміну від пілоростенозу — ще одного схожого захворювання травної системи малюків, — у випадку пілороспазму шлунок вдається промацати не завжди. Тому для проведення диференціальної діагностики слід провести ендоскопію, рентгенологічне або ультразвукове дослідження пілоричного відділу шлунка.


Гаразд, із розладами травної системи малюків розібрались. А які недуги непокоять школярів?


У дітей віком від 5 років часто спостерігається дисбактеріоз кишківника. Цю хворобу виявляють у 93-98% дітлахів зі шкірними проявами харчової алергії або іншими алергічними проявами.


Що ж це за розлад? Це кількісне та якісне порушення мікробної рівноваги в кишківнику.


У товстому відділі кишківника зосереджена така біомаса мікробів, що дорівнює 5% загальної маси тіла дитини. Вони беруть активну участь у процесах обміну речовин. Їхніми ферментами здійснюється розщеплення неперетравлених у тонкій кишці харчових компонентів. Крім того, мікробна флора кишечника синтезує вітаміни К, групи В, аскорбінову, нікотинову та фолієву кислоти, ряд ферментів і незамінних амінокислот.


Але існує таке поняття, як «залишкова» мікрофлора, що представлена умовно-патогенними мікроорганізмами: стафілококами, стрептококами та дріжджоподібними грибами. У випадку значного збільшення їх кількості в кишківнику можуть розвиватися запальні захворювання, септичні процеси або ж алергічні реакції.


Симптомів цієї хвороби досить багато. Так, серед них можна назвати: відрижку, нудоту, печію, метеоризм, проноси, зниження апетиту, головний біль, свербіж і печіння навколо ануса, домішки слизу, а іноді й крові в калі.


Як її діагностувати?


Надважливий момент під час постановки діагнозу — якісно зібрана історія хвороби. Також професійний гастроентеролог оцінює копрограму та результати аналізів калу на дисбактеріоз, тобто визначення складу фекальної мікрофлори. І тільки тоді ставить діагноз. Саме тому слід бути вкрай обережними під час вибору спеціаліста, адже від нього залежить здоров’я вашого малюка не тільки зараз, але й у майбутньому.


Список поширених гастроентерологічних проблем у дітей можна продовжувати досить довго. А тому ми будемо ділитися симптомами поширених недугів, щоб батьки розуміли, коли треба записуватися до лікаря.


Адже я дуже сподіваюся, що зараз усі батьки розуміють важливість консультацій саме в дитячого гастроентеролога і не будуть нехтувати якістю життя власної дитини.

Завітайте до клініки «Якість Життя» й отримайте висококваліфіковану консультацію!