Ендометріоз: що це таке та чому жінкам не варто терпіти надто сильний менструальний біль?

Згідно зі статистичними даними, від цієї хвороби страждають приблизно 176 млн жінок у всьому світі. Тобто в кожної десятої жінки репродуктивного віку від 14 до 45 років так чи інакше є її прояви. Більше того, серед них приблизно 25% потім страждають на безпліддя.


Однак чомусь про цю хворобу мало говорять, а тому жінки, які мають явні симптоми ендометріозу, не одразу звертаються до лікарів із цією проблемою. Адже її найпоширенішим і найбільш яскравим симптомом є надто сильний біль під час менструації. Головне слово в реченні — «надто». Буває так, що через біль жінка не може ходити та випадає з нормального соціального життя. Ба більше, може трапитися так, що вона просто втратить свідомість від такого сильного болю. Щоб зрозуміти, що ж спричиняє такий біль, варто докладно розібрати всі дані про хворобу. Тож давайте розпочнемо.


Що таке ендометріоз? Це захворювання, за якого внутрішній шар стінок матки поширюється за її межі. Цей шар називається «ендометрій». Це функціональна тканина, що має рецептори до гормонів, завдяки яким у ній виникають ті самі зміни, що й у нормальному ендометрії, які проявляються в жіночому організмі щомісячними кровотечами. У разі поширення ця тканина продовжує функціонувати так само, незалежно від того, в якій зоні вона закріпилася, спричиняючи кровотечі.


Невеликі кровотечі призводять до запалення в навколишніх тканинах, створюючи часом такий сильний больовий дискомфорт. Більше того, внаслідок цього часто трапляються зміни в органах, на які поширюється ендометрій.


Поширення ендометріозу буває настільки великим, що доходить до зони плеври і легень. Однак найбільш уразливими все ж таки є органи малого таза.


Так, цю хворобу поділяють на внутрішній генітальний ендометріоз або аденоміоз, що характеризується проростанням ендометрію в м’язову оболонку матки. Та зовнішній генітальний ендометріоз, під час якого тканини ендометрію поширюються на зовнішні статеві органи: піхву, шийку матки, яєчники, маткові труби й очеревину малого таза. А той тип, що виходить за органи малого таза, називається екстрагенітальний ендометріоз. Іноді він сягає ділянок кишечника, сечового міхура, легень, плеври та навіть діафрагми.


Донині в медицині нема єдиної думки про причини розвитку цієї недуги. Деякі лікарі вважають, що ендометріоз розвивається в деяких жінок, коли менструальна кров із частинками ендометрію потрапляє в черевну порожнину та маткові труби. Цей процес називається ретроградна менструація. Там ендометрій може прикріпитися до тканин різних органів і циклічно менструювати, але не може вийти назовні, як із матки.


Іншою важливою причиною захворювання є спадкова схильність. Якщо ендометріоз був у матері, є велика ймовірність, що він розвиватиметься й у доньки. Крім цього, не останню роль для розвитку ендометріозу відіграють оперативні втручання в матці: кесарський розтин, аборти або ж припікання ерозій.


Про основний симптом ендометріозу ми вже говорили — це інтенсивний біль під час менструації. Проте існують й інші «дзвіночки», до яких варто бути уважними та чутливими. Насамперед треба знати, що під час цього захворювання менструальні кровотечі рясні та нерегулярні. Також можливі кровомазання до та після менструації. Крім цього, біль може проявляти себе під час або після статевого акту, при сечовипусканні й акті дефекації. До менш виражених симптомів можна зарахувати хронічну втому, слабкість і депресивні стани різного рівня.


Діагностика ендометріозу відбувається в кілька етапів. Спершу лікар ретельно опитує й обстежує вас, а потім призначає гінекологічне дослідження. В разі підозри на цю хворобу треба прийти на це дослідження напередодні менструації.


У випадку, якщо підозри лікаря підтверджуються, він призначає подальше ультразвукове дослідження малого таза й черевної порожнини для знаходження вогнищ ендометріозу й інші аналізи. Однак щоб цього уникнути, варто для профілактики регулярно, тобто не рідше, ніж один раз на півроку, відвідувати свого гінеколога. Так ви своєчасно лікуватимете хвороби статевих органів, навіть найбільш незначні, й убезпечитеся від розвитку ендометріозу.


До того ж молодим жінкам варто уникати застосування внутрішньоматкової контрацепції. Зокрема якщо ви перебуваєте в групі ризику та знаєте про таку спадкову особливість свого організму. У вашому випадку слід добирати гестагенні та естроген-гестагенні контрацептивні засоби. Проте це може зробити тільки професійний лікар-гінеколог.


Тож довіряйте професіоналам клініки «Якість Життя», будьте пильні до власного здоров’я та регулярно відвідуйте свого гінеколога. І будьте здорові!