Гіпотонія та гіпертонія: хто є хто?

Гіпертонія — це хворобливе підвищення кров’яного тиску відносно нормальних показників, а гіпотонія — пониження. Більш правильно ці два недуги називаються артеріальною гіпертензією або гіпотензією. Звідси може виникнути запитання: який тиск вважається нормою?

Нормою є співвідношення систолічного, або верхнього та діастолічного, або нижнього тиску 120 на 80 мм рт. ст. Тут допустимі невеликі відхилення. У випадках гіпотонії тиск знижується до 90 на 60 мм рт. ст., а за гіпертонії — тиск вище ніж 140 на 90 мм рт. ст.

Тривалий час гіпертонія і гіпотонія можуть бути безсимптомними. Людина часто навіть не здогадується, що в неї високий або низький тиск, а це ускладнює перебіг хвороби. Саме тому варто бути дуже уважними до симптомів цих хвороб.

Під час гіпертонії ви можете відчувати значний дискомфорт за грудиною чи в ділянці серця, можливі нудота й блювання, задишка, судоми та виражені тривожні розлади.

У випадку ж гіпотонії яскраво виражені такі симптоми, як відчуття загальної слабкості, млявості, сонливості, підвищене потовиділення, частий пульс, порушення процесів теплообміну — холодні руки і ноги, головний біль. А також, як і при гіпертонії, ниючий біль у серці та задишка.

Якщо ви одночасно відчуваєте кілька симптомів, терміново зверніться до лікаря! У цьому випадку ви однозначно не «перестараєтесь».

Причиною надто високого або низького тиску може бути: надмірна вага, вживання в їжу солі у великих кількостях, малорухливий спосіб життя; зловживання алкоголем, часті стресові ситуації; хронічна ниркова недостатність; генетична схильність або захворювання щитоподібної чи надниркової залози.

Які ускладнення, якщо не зважати на ці хвороби?

У людей із гіпотонією підвищується ризик виникнення серйозних проблем у роботі серцево-судинної системи. Частий пульс означає, що серце працює інтенсивно. Це своєрідний компенсаторний механізм, щоб забезпечити тканини киснем, якого бракує через повільний плин крові судинами з низьким тонусом. Однак частий пульс — це серйозне навантаження на серце, якого воно може не витримати.

А от підвищення тиску, тобто гіпертонія, створює додаткове навантаження на лівий шлуночок серця, що призводить до його розтягнення — гіпертрофії міокарду, під час якого збільшується товщина м’яза серця. Наслідками цих процесів можуть бути розвиток серцевої недостатності, порушення ритму серця та ішемічна хвороба серця — недостатнє постачання кисню до збільшеного м’яза серця.

Як бачите самі, наслідки ігнорування проблем украй небезпечні. Саме тому за перших симптомів необхідно звернутися до лікаря-терапевта. Що він зробить?

Насамперед він ретельно збирає скарги, аналізує опис кожного із симптомів і з’ясовує, чи є спадкова схильність або негативні фактори. Оглядає пацієнта, слухає серце і легені, виконує ретельне триразове вимірювання тиску, а за потреби встановлює моніторинг тиску протягом тижня.

Також лікар-терапевт призначає, а потім розглядає такі аналізи: загальний і біохімічний аналіз крові, а також дослідження, що показує рівень глюкози, білковий спектр, іонний склад крові. Крім цього скеровує на аналіз сечі та крові, щоб дізнатися рівень катехоламінів і ендокринний профіль. А в разі необхідності радить пройти ультразвукове дослідження серця й електрокардіографію. І тільки після цього дає направлення до кардіолога, невролога або ендокринолога.

Усі ці обстеження ви можете пройти в клініці «Якість Життя» в лабораторії з 15-річним досвідом і на апаратах експертного класу!

Обирайте свою якість життя та приходьте на консультації до професіональних лікарів вчасно. Адже лікування недугів на початкових етапах значно простіше!

Лікар-терапевт клініки «Якість Життя» вищої категорії Наталя Дяченко.