Кіста яєчника: коротка інструкція про те, як не боятися цього діагнозу

Діагноз «кіста яєчника» досить поширений серед жінок у віці від 18 до 45 років. Статистика все-таки невтішна: згідно з нею, у 70% жінок у різні періоди життя лікарі-гінекологи діагностують кісти різного походження. Однак є дуже важливе «але», про яке варто знати кожній жінці. Тож я пропоную детально розібратися з цим діагнозом, щоб розвіяти міфи та перестати його боятися.

Насамперед давайте відповімо на запитання: що ж це таке, кіста яєчника?

Це новоутворення у вигляді міхура з рідиною всередині або напіврідким вмістом, що виникає в структурі яєчника та збільшує його розмір у кілька разів. Воно може мати різні розміри, одну або кілька камер та відрізнятися внутрішнім вмістом і тканинною структурою капсули.

Найпоширеніший тип — функціональна кіста.

Вона тимчасова, адже утворюється з кістоподібної структури, що виробляється яєчниками в процесі овуляції. Якщо ця структура не проходить нормальний цикл розвитку і не розчиняється, утворюється функціональна кіста.

Здебільшого цей тип хвороби має безсимптомний перебіг і не потребує лікування. Зазвичай кіста припиняє рости, потім поступово стискається і безслідно зникає через два-три менструальні цикли.

Кіста яєчника, яка не зникає і не зменшується в розмірах упродовж кількох менструальних циклів, вже не може вважатися тимчасовою. Такий тип новоутворення – органічна кіста яєчника.

Залежно від того, яка тканина вистилає внутрішню поверхню капсули кісти, відрізнятиметься і її вміст. Відповідно до цих ознак, кісти яєчника можна розділити на кілька типів.

Існує ендометріоїдна кіста. Поверхня її капсули вистелена ендометрієм — слизовою тканиною, що в нормі покриває внутрішню поверхню стінок матки. Вона заповнена старою кров’ю — це результат щомісячних менструальноподібних крововиливів у порожнину кісти.

Також є серозна кіста. Її капсулу покриває серозний епітелій, а вміст — прозора рідина світло-солом’яного кольору.

Ще варто згадати, про дермоїдну кісту, що формується з ембріологічного зачатка. Цей тип кісти розвивається в разі абортів, тому під час її розтину можна виявити жир або волосся плоду.

Крім цих типів захворювання, є дуже небезпечні параоваріальні кісти. Вони розташовуються в безпосередній близькості від яєчника і розвиваються з тканин його зв’язкового апарату. Прості за будовою, вони можуть бути розташовані ближче до маткової труби і тоді називатимуться паратубарними. Їх головна небезпека — в разі досягнення значних розмірів такі кісти перетискають просвіт труби і порушують її функцію.

Причини розвитку кісти яєчників різноманітні.

Це можуть бути гормональні порушення, що проявляються пізнім статевим дозріванням і відсутністю нормального менструального циклу, хронічні запалення придатків, ендокринні патології, травматичне пошкодження слизового шару матки під час хірургічних процедур або тривалий прийом гормональних контрацептивів. Та навіть регулярне нервове перенапруження й стреси.

Кісти яєчників часто характеризуються безсимптомним перебігом, а виявляються під час профілактичних оглядів або ультразвукових досліджень, які жінки роблять з іншого приводу.

Однак вам однозначно варто звернутися до лікаря-гінеколога, якщо ви відчуваєте біль унизу живота з одного боку. Він може з’являтися або посилюватися під час статевого акту. Біль може ставати інтенсивним, супроводжуватися нудотою, блювотою, поширюватися по животу та віддавати в пряму кишку.

Також сигналом про те, що з вашим організмом щось не так, є порушення менструального циклу, які можуть проявлятися у вигляді затримки менструації або дисфункціональної маткової кровотечі.

Для встановлення діагнозу «кіста яєчника» лікар призначає різноманітні дослідження та процедури.

Найперший крок у діагностиці: огляд гінеколога – лікар оцінює розмір, рухливість, консистенцію кісти яєчника та її зв’язок із сусідніми органами.

Наступний важливий крок: ультразвукове дослідження, виконане за допомогою трансвагінального датчика. Воно дає можливість досить точно визначити розмір кісти яєчника, товщину й інтенсивність кровопостачання капсули, наявність розростань на поверхні капсули. До того ж воно може встановити характер кісти за ЕХО-щільністю її вмісту. Результат дослідження буде більш достовірним, якщо воно було здійснене в першу фазу менструального циклу — на 5-7 день.

До того ж необхідним є дослідження крові на онкомаркери пухлин яєчника, такі як СА-125 і деякі інші. Результати цих досліджень також повинні інтерпретуватися фахівцем. Адже підвищення рівня онкомаркерів не завжди означає наявність онкопроцесу.

Лікування лікар призначає залежно від типу кісти та ступеня її розвитку. Однак усього цього можна уникнути, якщо регулярно відвідувати свого гінеколога та робити дослідження свого організму.

Усе це можна зробити в клініці «Якість Життя» де працюють справжні професіонали своєї справи, є високотехнологічне обладнання та високоякісні лабораторні тести, що дають кращий результат!

Обирайте бути здоровими разом із клінікою «Якість Життя»!