Контрацепція: врятуйте собі життя

Світова статистика стверджує: щороку 80 мільйонів жінок виявляють незаплановану вагітність і майже два мільйони з них роблять аборт. Неправильно проведена операція або ускладнення після неї закінчуються загибеллю майже 70 тисяч жінок. Невтішні цифри, чи не так?

Це проблема, що стосується кожного. Саме тому 26 вересня 2007 року започаткували Всесвітній День контрацепції. Його мета — зниження високого рівня незапланованих вагітностей і, як наслідок, абортів. Адже приблизно 33 мільйони незапланованих вагітностей у світі настають через неправильне використання або відсутність контрацепції.

Різноманітні дослідження тільки підтверджують цей факт. В одному з нещодавніх опитувань 48% респондентів зізналися, що найчастіше користуються презервативами, а 45% практикують переривання статевого акту. І це зважаючи на те, що науково доведено: переривання статевого акту в жодному разі не є контрацепцією! Чому так відбувається?

Усе через брак сексуальної освіти. Саме вона націлена на те, щоб транслювати безпечні сексуальні стосунки, основа яких — контрацептиви. Адже вони є основною частиною системи планування сім’ї та збереження здоров’я жінки.

Пропоную з’ясувати, які бувають види контрацепції та в чому їх переваги і недоліки. Адже сучасних контрацептивів досить багато: гормональні, внутрішньоматкові, бар’єрні, природні.

Найбільш ефективний і поширений метод — гормональна контрацепція. Вона також поділяється на кілька типів. Перший із них — комбіновані оральні контрацептиви, або скорочено КОК. Це пігулки, що містять естрогенні та гестагенні компоненти.

Переваги КОК вас здивують! По перше, вони знижують ризик розвитку раку яєчників на 45-50%, ендометрію на 50-60%, міоми матки на 17-31% і доброякісних захворювань молочних залоз — на 50-75%. До того ж, суттєво скорочують можливість позаматкової вагітності. Далі — більше! КОК ослаблюють передменструальний синдром і симптоми дисменореї. І — увага! — мають лікувальний ефект у випадках акне та себореї.

За умови правильного добору КОК абсолютно безпечні. Тривалість прийому не збільшує ризику ускладнень. Тому використовувати їх можна стільки років, скільки це необхідно, аж до настання менопаузи. Доведено, що робити перерви в прийомі препаратів не потрібно. Ба більше, цей період є ризиковим, адже зростає імовірність небажаної вагітності.

Основний мінус КОК — необхідність приймати ліки щодня. Тож з’являється можливість помилитися, а отже, може зменшитися ефективність контрацептиву.

Другий тип гормональної контрацепції — це оральні гестагенні контрацептиви, або скорочено їх ще називають ОГК. Вони містять невеликі дози гестагенів і створені як альтернатива КОК. Їх застосовують жінки, яким протипоказані препарати, що містять естрогени. Однак ОГК провокують міжменструальні виділення. Крім цього, їх ефективність значно менша, зокрема якщо порівнювати з комбінованими оральними контрацептивами.

Якщо ж говорити про переваги ОГК, то серед них: можливість застосування під час лактації, менший системний вплив на організм і відсутність естроген-залежних побічних ефектів.

Ще один різновид гормональної контрацепції — ін’єкційні контрацептиви для пролонгованої дії. Їх рекомендують жінкам, які потребують довгострокової оборотної контрацепції. Наприклад, у період лактації. Або тим, хто має протипоказання до використання естрогенвмісних препаратів чи не бажає щодня приймати КОК.

Переваги ін’єкційних контрацептивів: відсутність необхідності щоденного прийому препарату, тривалість дії та мала кількість побічних ефектів. Щодо останніх, вони полягають у відтермінованому відновленні фертильності — від 6 місяців до 2 років після припинення дії препарату, а також у частому виникненні кров’яних виділень. Усе.

Останньою — та не за значенням — є екстрена контрацепція. Її використовують задля запобігання вагітності впродовж 24 годин після незахищеного статевого акту. Екстрену контрацепцію не можна використовувати регулярно, вона повинна застосовуватися тільки у виняткових випадках.

Спеціально для цього створені сильнодіючі гестагенні препарати. Високі дози гормонів можуть бути причиною маткових кровотеч, нудоти, блювоти, головного болю. Саме тому, використовувати їх регулярно дуже небезпечно.

Наступний вид контрацепції — внутрішньоматковий, або скорочено ВМК. Це контрацепція за допомогою засобів, введених у порожнину матки. Найпоширеніший такий засіб — спіраль. Ще є кільця, петлі тощо.

Переваги ВМК: висока ефективність; можливість тривалого використання; негайна контрацептивна дія; швидке відновлення фертильності після видалення ВМК; лікувальний ефект за наявності деяких гінекологічних захворювань. Однак є потреба медичних маніпуляцій при введенні та видаленні ВМК. Наслідком цього можуть стати індивідуальні ускладнення.

Ще є бар’єрні типи контрацепції. Так-так, презервативи найвідоміші серед них. Та, крім презервативів, є ще шийкові ковпачки та вагінальні діафрагми, які створюють механічну перешкоду для проникнення сперматозоїдів у матку. А можливий побічний ефект тільки один — алергія до латексу. Більше того, є хімічні бар’єрні контрацептиви. Їх ще називають сперміциди. Як можна здогадатися з назви, це хімічні речовини, що згубні для сперматозоїдів.

Сперміциди випускають у вигляді вагінальних таблеток, свічок, паст, гелів, кремів, плівок, піни зі спеціальними насадками для інтравагінального введення. Переваги методу: короткочасність дії, відсутність системного впливу на організм і захист від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Серед недоліків: можливість розвитку алергічних реакцій, низька ефективність і зв’язок застосування зі статевим актом.

Є також і природні методи контрацепції. Вони базуються на тому, що в дні, близькі до овуляції, можливість завагітніти найвища. Для запобігання вагітності пари утримуються від статевого життя або застосовують інші методи контрацепції в дні менструального циклу з найбільшою ймовірністю зачаття. Та природні методи надзвичайно малоефективні. Саме тому лікарі не рекомендують їх використовувати.

Загалом підбирати будь-які контрацептиви потрібно з вашим лікарем-гінекологом. Адже тільки він має достатньо досвіду та знань про ваш організм, щоб призначити найбільш безпечний спосіб контрацепції у вашому унікальному випадку.

Пам’ятайте — правильна та вчасна контрацепція рятує життя.


Мазур Наталія Анатоліївна —лікар акушер-гінеколог вищої категорії