Меланома: як вчасно розпізнати рак шкіри?

Меланома — це один із видів раку шкіри, що є найпоширенішим онкологічним захворюванням, яке дедалі частіше діагностується в пацієнтів будь-якого віку.

Злоякісна пухлина шкіри розвивається з меланоцитів — пігментних клітин, що виробляють меланін. І тому вони будуть схожі на родимки.

Родимки схожі між собою, виникають на будь-якій частині тіла. Вони можуть бути найрізноманітнішими: плоскими або такими, що виступають над поверхнею шкіри на тонкій або товстій ніжці. Вони можуть з’являтися з дитинства чи впродовж життя, виникати після засмаги або не бути пов’язаними з сонцем.

Які ж ознаки злоякісних новоутворень?

Ознаки меланоми шкіри відрізняються від характерних проявів інших видів онкології. Розпізнати ранній рак шкіри допомагає зовнішній вигляд. Зокрема, асиметрія, тобто неправильність форми, і нечіткий дугоподібний нерівний край; а також колір: відсутність однорідності забарвлення, присутні світлі і темні, а іноді практично чорні відтінки. Краще звернутися до лікаря, якщо діаметр новоутворення перевищує 5 мм.

Варто занепокоїтися, якщо новоутворення вивищується більше ніж на 1 міліметр над звичайним рівнем поверхні шкірних покривів і має ознаки розростання, запалення чи намокання запаленого місця. А свербіж і печіння пігментної плями разом із кровотечею — не просто натяк, а голосний набат: відвідайте лікаря!

Ще важливо звернути увагу на спонтанну появу пігментної плями на раніше чистих шкірних покривах у людей після 35-40 років.

Фактори ризику розвитку меланоми відомі кожному! Та як показує практика, не всі себе убезпечують. Так, наприклад, спровокувати розвиток ракової пухлини може отриманий сильний опік сонячними променями. Особливо, якщо у вас світла шкіра. А як давно ви мріяли позасмагати на сонці? Крім цього, вкрай небезпечне систематичне відвідування соляріїв у віці до 30 років, інтенсивне опромінення ультрафіолетовими променями, а також опромінення сонячними променями в дитинстві та підлітковому віці.

Чим собі допомогти?

Насамперед не перебувайте на сонці з 10-ї до 16-ї години. В цей час сонце напрочуд активне, сонцезахисні креми можуть захистити від засмаги й опіків, але ризик розвитку меланоми або раку шкіри не зменшується. Особливо уникайте прямих сонячних променів за наявності на тілі великої кількості родимок або родимих плям. Захищайте вдень шкіру від сонця бавовняним або лляним одягом, зокрема шкіру дітей.

Бережіть дітей до 3-річного віку від прямих сонячних променів! Навіть якщо дитина перебуває в тіні, наносьте кожні дві години на її шкіру сонцезахисний крем із фактором захисту не менше як 50. Не беріть маленьких дітей на відпочинок біля моря без захисних парасольок.

Не заклеюйте родимки пластиром у разі травматизації або для захисту від ультрафіолетових променів. Це створює термічний ефект і може нашкодити родимці.

Якщо вона розташована в місці постійного травмування, тертя або здавлювання, необхідно звернутися до лікаря й обговорити доцільність і можливість її видалення.

Регулярно перевіряйте себе, своїх дітей і близьких на предмет зміни родимок або появи нових. Щоб вчасно розпізнати меланому самостійно, треба лише запам’ятати алгоритм первинної діагностики родимок, що називається АКОРД меланоми. Це слово-абревіатура, в якій кожна буква має своє значення – ознаку переродження родимки:

А – асиметрія. Якщо умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половинки.

К – край. Якщо він стає нерівним, рваним, із зазубринами.

О – окрас. Поява змін у кольорі, вкраплень темнішого або світлішого відтінку, зникнення забарвлення можуть свідчити про переродження.

Р – розмір. Збільшення родимки в ширину або у висоту може бути небезпечним симптомом.

Д – динаміка. Поява кірочок, тріщинок, кровоточивість, випадіння волосків теж нагадуватимуть про небезпеку.

Якщо під час самостійного огляду ви виявили хоча б одну з ознак АКОРДу, треба негайно звернутися до досвідченого лікаря-дерматолога або дерматоонколога по консультацію!


Наталія Сергіївна Смоляр — лікар дерматологовенеролог широкого профілю