Неалкогольний стеатогепатит: що це таке та як із ним жити?

Назва «неалкогольний стеатогепатит» звучить ніби якесь магічне заклинання або дивовижний звір. Однак ні. Все значно прозаїчніше, проте від цього не менш небезпечне. Це одна з найпоширеніших у світі хронічних хвороб, що може розвинутися в цироз або ж навіть у ракові стани печінки. І з’являється вона не тільки в людей, які понаднормово вживають алкоголь і цим руйнують печінку. Саме звідси й назва — неалкогольний стеатогепатит.

Трохи статистики. Згідно з епідеміологічними дослідженнями, поширеність цієї хвороби у світі становить від 10 до 40% — залежно від регіону. Тобто вона уражає кожну десяту або навіть кожну четверту людину планети! А серед них, приблизно у 10% випадків, хвороба трансформується в цироз печінки.

Кого насамперед уражає хвороба?

У групі ризику перебувають усі, в кого надмірна вага тіла, цукровий діабет 2-го типу, жовчнокам’яна хвороба, ішемічна хвороба серця та серцева недостатність. Також більш уважними до свого організму варто бути тим, хто старше 50 років. А ще тим, хто вимушено або спеціально проходив періоди голодування.

Симптоми неалкогольного стеатогепатиту печінки різні, однак усі яскраво виражені. Погодьтеся, складно не звернути уваги на жовтий колір шкіри, висип у вигляді так званих судинних зірочок, які зверху ще й можуть свербіти. А також дуже червоні долоні та язик.

До того ж загрозливими симптомами є виснаження, астенія, порушення травлення, стрімка втрата ваги, пітливість, слабкість, тремор пальців рук і кровоточивість ясен.

Діагностика хвороби проходить за кілька етапів і відбувається різними методами.

Перший — лабораторний метод діагностики. Тобто це всі аналізи, які зазвичай призначає лікар після того, як зібрав анамнез. До такого стандартного набору під час діагностики неалкогольного стеатогепатиту печінки входить клінічний аналіз крові; біохімічний аналіз крові, в якому досліджуються печінкові проби АЛТ, АСТ, ГГТ, ЛФ, загальний білок, білірубін та його фракції, альбумін, глюкоза крові, спектр ліпідів, мідь, маркери вірусних гепатитів В і С та інші лабораторні дослідження, що можуть допомогти лікарю уточнити причини хвороби.

Другий — інструментальний метод обстеження. У випадку підозри на цю хворобу, важливо зробити ультразвукове дослідження органів черевної порожнини для визначення стану печінки. Більше того, таке дослідження комплексне і воно дає змогу зробити висновок про роботу одразу кількох органів: печінки, жовчного міхура, підшлункової залози і селезінки. Цей метод доступний, недорогий, безпечний і водночас дуже ефективний. Зокрема, якщо дослідження проводиться на апаратах експертного класу.

До речі, в клініці «Якість Життя» саме такі ультразвукові апарати, а це означає, що результати ультразвукового дослідження надточні.

Лікування: яке воно?

Насамперед необхідно розуміти, що комплексне лікування має призначати ваш лікар. Будь ласка, не ставте собі діагнозів і не виписуйте лікування. Адже стан вашого організму унікальний, і тільки досвідчений лікар-гастроентеролог після всіх аналізів призначить для вас саме те лікування, яке вам необхідне.

Загалом існує медикаментозне та немедикаментозне лікування. Для ефективного призначення лікування треба виявити причину стеатогепатиту та виключити її.

Наприклад, якщо у людини збільшена вага, спершу лікар намагається визначити справжню причину. Для цього він розпитує, як часто людина вживає алкоголь або токсичні ліки; чи є в неї цукровий діабет, гіпотиреоз тощо та призначає всі необхідні аналізи.

У випадку, коли всі ці причини відкинуто і всі необхідні аналізи здано, лікар розуміє, що причиною є надмірне вживання простих вуглеводів — це солодощі, вироби з борошна тощо, а також малорухомий спосіб життя. Тоді він призначає здорове повноцінне збалансоване харчування, щоденні аеробні навантаження, такі як, приміром, піші прогулянки. І тільки за потреби лікар-гастроентеролог призначає медикаментозне лікування.