Паразити, що живуть усередині нас: як зрозуміти, що ви чи ваша дитина підчипили гельмінтоз?

Плине час, змінюється світ, люди, устрій життя. Але є речі, які вважаються вічними або ж майже вічними. Зараз, мабуть, кожен подумав про щось високе – на кшталт мистецтва, кохання, дружби, ненависті тощо. Що ж, доведеться ці абстрактні вічності трохи посунути, аби в цей ряд помістилися ще й гельмінти (ці «друзі» точно помістяться, їм багато місця не треба).

От тільки уявіть собі, що вивченням хвороби ентеробіоз (різновид гельмінтозу) та її головних діючих персонажів – хробаків гостриків (лат. «Vermicularis») займалися Гіппократ (5 ст. до нашої ери) й Арістотель (4 ст. до н.е), а також згодом Карл Лінней (1758 р.)

Ентеробіоз може бути менш знайомим широкому загалу, ніж прізвища його дослідників, проте ця хвороба іноді вражає до 90% населення. Здебільшого йдеться про країни, де дуже погані санітарні умови та гігієнічні навички людей.

Джерелом інфекції були і є не загарбницькі навали племен Гострих Хробакунів, а хворі люди, які виділяють яйця гельмінтів. Переважно ентеробіоз передається через руки, на яких можуть бути яйця гельмінтів, або через предмети побуту.

Найпоширенішою скаргою під час зараження гостриками є свербіж у періанальній ділянці, зокрема у вечірній час і вночі. Такі відчуття викликають порушення сну, особливо в дітей. Вони стають плаксивими, швидко втомлюються, погано засвоюють навички. Ентеробіоз може навіть бути причиною затримки нервово-психічного розвитку дітей. Нерідко під час хвороби турбує періодичний біль у животі – це гострики ведуть своє активне життя в тонкому та товстому кишківнику, а іноді розгортають його до таких масштабів, що захоплюють територію піхви та матки.

Як діагностувати та виманити з організму хробаків?

Для встановлення діагнозу треба виявити гостриків у випорожненнях чи на шкірі. Для досягнення цієї мети проводиться мікроскопічне дослідження матеріалу, який отримують із періанальних складок за допомогою липкої стрічки або ж через зішкріб із цієї ділянки тіла.

Лікування передбачає прийом антигельмінтних препаратів у поєднанні з симптоматичним лікуванням.

Але ж лікування можна й уникнути, якщо дотримуватися правил профілактики. Найлютіший недруг гельмінтів – сувора особиста гігієна, чиста білизна та постіль! А у випадках, коли член родини або близького оточення все ж підпав під хробачий вплив, треба проводити повне обстеження всіх членів родини чи осередку, де був хворий, здійснювати дегельментизацію.

І буде вам щастя, коли не буде хробаків (поступки лише для рибалок) і… лямбліозу.

Так, зустрічайте ще одну, не надто приємну хворобу, що викликає порушення функції дванадцятипалої кишки та інших органів системи травлення. І якщо гострик – товариш старий, то лямблія – найпоширеніший кишковий патогенний найпростіший. Джерелом інфекції є хвора людина або здоровий носій, який виділяють цисти лямблій із випорожненнями. Зараження можливе з водою, через побутові речі та брудні руки.

І поки ці лямблії не розійшлися, перебіг хвороби може бути безсимптомним, але коли вже веселощі та інвазія пішли повним ходом, починається фестиваль «приємних» відчуттів: нудота та зниження апетиту, незначний тупий біль у животі, правому і лівому підребер’ях, здуття живота, порушення характеру випорожнень (смердючі і пінисті).

Хвилинка цікавих фактів: Д.Ф. Лямбль (вивчав цього збудника у 1859-му) називав лямблію «паразитом туги і печалі», оскільки люди, які хворіли на таке захворювання, переважно були дратівливими, з підвищеною плаксивістю та нервовою збудливістю. Якби в текст можна було вставити сумну пісню, зараз був би той самий момент…

У дітей, до речі, своя «пісня» – може трапитися алергічна реакція, що виявляється висипаннями на шкірі, астматичним бронхітом і навіть бронхіальною астмою.

Діагностика хвороби визначається не за сумними обличчями перехожих, а більш професійно – шляхом специфічної діагностики методом прямої паразитоскопії (виявлення цист лямблій у свіжих випорожненнях або серологічної діагностики, тобто діагностики «за кров’ю»).

Отже, ентеробіоз і лямбліоз мучать людство вже понад 9 тисяч років. І, ймовірно, ще пару століть не припинятимуть. Але, на відміну від давніх-давен, зараз людство має Якість Життя, тому туги і печалі все ж поменшало.