Шкіра влітку: чого остерігатися?

Улітку ми ніжимося на сонці, подорожуємо, смакуємо різноманітні ягоди та фрукти. І, звісно, в більшості випадків нашому організму це все приносить надзвичайну користь. Однак буває й по-іншому.

Адже насправді активне сонце, зміна кліматичних умов, екзотичні фрукти так чи інакше є стресом для організму. А шкіра — індикатор нашого самопочуття. Тому на ній можуть з’являтися «сигнали» про те, що з нами щось не так. Наприклад, лущення, свербіж, висипання, гнійнички, мокнуття, плями, гіперпігментація тощо. Що може бути причиною?

Першим претендентом є дерматит. Це запальне ураження шкіри, що розвивається через вплив фізичних або хімічних чинників довкілля. До перших належать активні сонячні промені, електричний струм, рентгенівське або радіоактивне опромінення. А до хімічних — їдкі речовини, кислоти та луги або інші продукти будь-яких видів кислот, що потрапляють на шкіру або в наш організм.

Згідно зі статистикою ВООЗ, приблизно 15-25% усіх людей на планеті страждають від дерматиту різного ступеня вираженості. У медицині виділяють понад десяток різновидів цього захворювання, до них належать: контактний, атопічний, алергічний, себорейний та інші дерматити.

Сьогодні розглянемо найактуальніший для літнього періоду вид дерматиту — алергічний. Що його може спричинити?

Насамперед хімічні речовини — солі хрому, нікелю та інші; деякі побутові та косметичні засоби — туш, тональні креми, пудри; металеві прикраси — золото, срібло, біжутерія; лікарські засоби; синтетичний одяг; сонячні промені та навіть деякі рослини.

Зазвичай алергічна реакція виникає не одразу, може минути від кількох годин до місяців або навіть років. Це залежить від імунологічної реактивності організму. В цьому важливу роль відіграє загальний стан здоров’я. Відтак, порушення нервової системи, роботи ендокринних залоз; хвороби травної системи і печінки; глистна інвазія або порушення вуглеводного обміну легко можуть призвести до розвитку алергічного дерматиту. Також важливо враховувати й спадкову схильність до алергічних реакцій.

Як саме розвивається алергічний дерматит?

Вогнище виникає в місці контакту алергену зі шкірою, але, на відміну від простого контактного дерматиту, процес поширюється по всьому тілу. Межі запалення нечіткі, чергуються ділянки здорової та запаленої шкіри. Висипи різноманітні, вони проявляються плямами, папулами, пухирцями, а також свербежем і незначним печінням.

До обов’язкових специфічних симптомів належать: свербіж, почервоніння та висипання.

У випадку гострих форм алергічного дерматиту можливі запалення з рясними виділеннями, а в хронічних — навпаки, потовщення ділянок шкіри з грубим малюнком і тріщини. До того ж, можливі гіпопігментація й утворення везикул.

Процес запалення, на жаль, довготривалий — навіть після припинення впливу алергенів дерматит минає повільно. До того ж, симптоми можуть повторюватися з певною періодичністю.

До речі, сонячний дерматит (фотодерматит, фотодерматоз), або алергія на сонце — доволі поширене явище. Приблизно 20 відсотків людей у всьому світі скаржаться на це захворювання.

Він може проявлятися по-різному. Люди з особливо сильною реакцією на сонячні промені страждають ще з першою їх появою. Іншим треба провести на сонці більше часу, щоб алергічна реакція розвинулася. Але і тим, й іншим фізичний дискомфорт від перебування просто неба в сонячні дні забезпечений.

Симптомами сонячного дерматиту є почервоніння шкіри, вона покривається червоною висипкою, утворюються набряки, з’являється свербіж і печіння, а у деяких випадках — невеликі гнійничкові висипання.

Краще лікування дерматиту — це профілактика та запобігання загостренням.

Важливо вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, не перевтомлюватися, довго не перебувати під дією сонячних проявів і за перших симптомів звертатися до лікаря!

Наталія Сергіївна Смоляр — лікар дерматологовенеролог широкого профілю