Синдром подразненого кишечника: який він?

Усі неприємні відчуття, пов’язані з внутрішніми органами десь нижче ребра та вище стегон, ми часто «обзиваємо» не інакше, як «живіт болить». Згодні, узагальнене поняття болю в животі покриває безліч більш наукових і незрозумілих нам діагнозів. Один із найчастіших – виразкову хворобу – вивчили вже всі. На щастя, не всі особисто з нею знайомі, але про всі «приємності» такого стану чули точно. Однак виразкова хвороба за останні декілька років відійшла дещо на другий план, оскільки лікарі навчилися швидко діагностувати та досконало її лікувати. І вакантну роль лідера серед функціональних захворювань шлунково-кишкового тракту, й особливо кишківника, зайняв синдром подразненого кишечника.

Від нього страждає приблизно кожен четвертий житель планети, але лише кожен третій звертається по професійну допомогу. Проте хвороба проявляє себе, і часом навіть численні обстеження не можуть встановити, що ж насправді відбувається з організмом людини.

Давайте трішки більше дізнаємося про СПК, але бажано – лише на словах.

Отже, синдром подразненого кишечника – це функціональне захворювання, за якого основними симптомами є біль у животі (що професійно зветься абдомінальний біль), пов’язаний із актом дефекації та зміною частоти випорожнень, а також зі зміною консистенції калу. Згідно з Римськими критеріями IV, абдомінальний біль непокоїть людину щонайменше один раз на тиждень протягом трьох місяців поспіль. СПК може супроводжуватися як закрепом, так і діареєю, а може «дарувати» змішані симптоми – як йому заманеться.

Переважно «портрет» типового хворого на СПК такий: молоді люди, частіше жінки, які мешкають у великих містах і мають паралельно велику кількість супутніх скарг.

Велика кількість причин і багатосимптомність клінічних проявів СПК обумовлюють труднощі як із встановленням правильного діагнозу, так і з вибором оптимального способу лікування. А отже, пацієнту доводиться блукати кабінетами різних клінік, вислуховуючи іноді кардинально протилежні лікарські висновки, але так і не знати, що за біда його чи її спіткала. І в цих пошуках діагнозу людина часто втрачає дорогоцінний час, що йде врозріз із поняттям якісного життя.

Усе ж таки, хоч би якими важкими чи тривалими були пошуки справжньої причини неприємних відчуттів, звертатися до лікаря необхідно – врешті-решт відповідь знайдеться. Є низка випадків, коли відкладати не можна і слід бігти до лікарів терміново. От, наприклад, безпричинне схуднення, яке може спершу порадувати і надихнути мало не половину жіночого населення планети, буває і небезпечним дзвіночком хвороби. Тому або шукайте причину стрункості в собі, або ж не тіште себе ілюзіями, що це збулося загадане на 18-й день народження бажання, і записуйтесь на прийом до гастроентеролога.

Із приводу діареї і казати нічого – явище не надто приємне за будь-яких умов, але якщо ще й системно турбує вночі – тут точно потрібна консультація лікаря. З-поміж характерних небезпечних симптомів слід також виокремити наявність крові в калі, початок захворювання в похилому віці та обтяжену спадковість із раку товстої кишки та запальних захворювань кишечника.

Отже, після звернення до лікаря і виключення з кола підозрюваних інших хвороб і діагнозів, спеціалісти розпочнуть лікування. Відповідно до сучасних міжнародних рекомендацій воно має передбачати: усунення больового синдрому, відновлення мікрофлори кишківника, нормалізацію моторики шлунково-кишкового тракту.

Простіше – лікарі зроблять усе можливе, аби повернути вам спокійне та безболісне існування, аби життя знову стало для вас радістю, а не мукою.

Тож якщо ви раптом виявилися серед тих 25% людей на планеті, які страждають від СПК, то не будьте серед тих, хто не звертається по допомогу. Знайдіть на себе час і подбайте про своє здоров’я.

У медичному центрі «Якість життя» завжди готові допомогти вам у цьому, провівши інструментальне та лабораторне обстеження, а також надавши консультацію щодо лікування та профілактики СПК.