Терміново до лікаря, або чому болить живіт у жінок?

Загалом скарги на біль у животі найчастіші в практиці гінекологів. Однак, на превеликий жаль, більшість жінок ігнорує цей симптом або – що ще гірше — займається самолікуванням. І робить це за допомогою безрецептурних засобів, широко рекламованих у засобах масової інформації. Тоді як деякі види болю є причиною серйозних захворювань і потребують термінової медичної допомоги.

Пропоную розібратися в тому, чому біль не можна терпіти та в яких випадках необхідно звернутися до лікаря негайно.

Біль унизу живота, або тазовий біль часто потребує консультації одразу кількох фахівців. Адже жіночий таз — дуже складна анатомічна структура. Там розташовані матка та придатки, сечовий міхур, кишківник. Але і це ще не все. Спазм тазових м’язів може зумовлювати здавлювання нервових волокон, кровоносних і лімфатичних судин та призводити до виникнення хронічного тазового болю.

Тож біль може мати не лише гінекологічну першопричину, однак один із перших лікарів, якого ви маєте відвідати, щойно відчули біль у животі, — саме гінеколог!

Якими можуть бути причини для болю в животі під призмою гінеколога?

Насамперед це може бути перед- або післяменструальний синдром. Зараз пропоную раз і назавжди розвіяти міф про те, що біль під час менструації — це нормально.

Увесь біль, пов’язаний із менструальним циклом — під час менструації, за кілька днів до її початку або в середині циклу, — не є нормальним! Болісні менструації потребують обстеження та лікування. Цей стан часто пов’язаний із порушенням гормонального балансу або патологією репродуктивної системи. Тому якщо у вас є такий симптом — обов’язково зверніться до лікаря.

Якщо говорити глобально, то біль можна розділити на дві категорії: гострий або хронічний. Гострий біль виникає раптово і часто є дуже тривожним симптомом. У такому випадку необхідна екстрена медична допомога. У свою чергу хронічний тазовий біль непокоїть постійно або виникає періодично. Та він не є менш небезпечними.

Що може бути причиною?

Так, наприклад, різкий гострий біль, що переходить у постійний, тягне внизу живота праворуч або ліворуч, може символізувати розрив яєчника. І це дуже небезпечно. Без екстреної допомоги наслідки можуть бути невідворотні.

Серед додаткових симптомів: низький тиск, блідість і можлива втрата свідомості. Такий стан потребує негайного хірургічного втручання.

А от запалення сечостатевих органів можуть бути причиною болю, що тисне або тягне в нижній частині живота. Інші характерні симптоми — біль під час менструації, постійний або частий біль у животі та нижній частині спини, почервоніння, набряк і свербіж у зовнішніх статевих органах, вагінальні виділення «незвичайного» кольору або з сумішшю крові, поява висипань, бородавок, подразнення.

Такий стан може тривати досить довго і призводити до серйозних наслідків. У жінок дітородного віку – до безпліддя. Ось чому так важливо звертати увагу і на постійний біль унизу живота та лікувати його.

Водночас не варто займатися самолікуванням. Прийом знеболювальних препаратів — це не вихід. Ви просто знімаєте симптом, але не вирішуєте проблеми. До того ж причин больового синдрому значно більше, ніж ми перелічили навіть у цій статті. Адже якщо назвати їх усі — можна написати книжку. Запевняю вас, коли в організмі щось болить — це важливо і на це треба звернути увагу.

Довіряйте своє здоров’я професіоналам і будьте уважні до самих себе!

Ветох Галина Василівна — лікар акушер-гінеколог, лікар з ультразвукової діагностики та медичної генетики, кандидат медичних наук