Усе про авітаміноз

Насправді, авітаміноз дуже поширений. На території нашої країни 60-80% населення в тій чи іншій формі страждають на це захворювання. І лише приблизно 10% знають про це. Чому все відбувається саме так?

А тому, що багато хто знає: авітаміноз — це захворювання, за якого в організмі не вистачає вітамінів. Але ж яких саме вітамінів? Які є симптоми, що з них найважливіше, чим небезпечне ігнорування проблем — це мало хто розуміє. Тож давайте докладно з’ясуємо, які бувають види авітамінозу, симптоми та чому їх не можна ігнорувати.

Насамперед авітаміноз буває двох типів: моноавітаміноз — коли організму бракує одного вітаміну, і поліавітаміноз — кількох видів.

Найвідоміший поліавітаміноз — це весняна нестача вітамінів після зими. Адже в нашому раціоні значно меншає фруктів та овочів, а тому наприкінці зими більшість відчуває втому, дратівливість і загальне ослаблення організму.

У такому випадку треба обов’язково звертатися до терапевта. Він призначить необхідні аналізи та, з огляду на результати, порадить ті вітаміни, яких бракує саме вам. У випадку з авітамінозом, як і з будь-якою іншою недугою, дуже небезпечно займатися самолікуванням.

І якщо про весняний авітаміноз відомо майже всім, то про деякі поширені моноавітамінози не всі знають. Тому зараз розглянемо найпоширеніші випадки дефіциту певного вітаміну та їхні симптоми.

Про вітамін А

Брак вітаміну А зумовлюється порушенням всмоктування жирів і жиророзчинних продуктів за різних захворювань шлунково-кишкового тракту, особливо тонкої кишки. Вітамін А належить до жиророзчинних вітамінів і міститься в м’ясній і молочній їжі. Окрім цього, у своєму природному вигляді, маємо на увазі каротин, він міститься у моркві, томатах та абрикосах. Його добова норма — 1,5-2 мг.

Якщо ігнорувати цей дефіцит, то можливий розвиток «курячої сліпоти», що призводить до погіршення зору в темряві, порушення кольорового зору, сухості шкіри та слизових оболонок, особливо очного яблука. При цьому трапляються різні інфекційні ускладнення — фурункульоз, трахеобронхіт і цистит. У важких випадках можуть розвинутися навіть психічні порушення.

Про вітамін В1

Вітамін В1 належить до водорозчинних вітамінів і міститься у хлібі, дріжджах, крупах, гороху та жовтку яєць. Його добова норма становить 2-3 мг.

Недостатність В1 у тяжкій формі найчастіше зустрічається в теплих країнах. Її ще називають хворобою бері-бері. Вона характеризується ознаками неврастенії зі слабкістю, втомлюваністю, порушенням пам’яті та сну, а також болем у ділянці серця.

Можливі більш тяжкі ускладнення, такі як типове ураження периферичної нервової системи — поліневрит або паралічі та дистрофія міокарда з серцевою недостатністю.

Про вітамін РР

Його ще називають нікотиновою кислотою. Вона міститься в м’ясі, рибі, гречаній крупі, горіхах, хлібі та інших продуктах. Її добова норма — 15-20 мг.

Дефіцит цього вітаміну спричиняє особливу хворобу — пелагру. Вона розвивається за умови недостатнього білкового харчування або в разі частих проносів, цирозу печінки чи хронічного алкоголізму.

Найхарактерніші симптоми: ураження шкіри, такі як дерматит, розлади шлунково-кишкового тракту, приміром, діарея, і депресія. Всі ці стани можуть значно посилюватися, якщо ігнорувати проблему, та можуть призвести до незворотних ускладнень.

Про вітамін В9

Цей вітамін міститься в зелених листових овочах, томатах, бобових, злаках, моркві, висівках, дріжджах, гречаній і вівсяній крупах, м’ясі, рибі. Він особливо необхідний організму вагітної жінки або вже годуючої мами. Його добова потреба — 0,2 мг.

В9 відповідальний за кровотворення та функціонування нервової системи. Його нестача в організмі викликає втомленість й апатію, може призвести до розвитку важкого недокрів’я.

Про вітамін D

Найбільша концентрація цього вітаміну в природі – в сонячному промінні. Однак, коли сонячного світла недостатньо, важливо знати, в яких продуктах харчування він міститься. Наприклад, у яйцях, печінці та жирі риб і вершковому маслі.

Дефіцит вітаміну D має жахливі наслідки, адже спричиняє розм’якшення кісток. Особливо хребта та кісток тазу, рідше — нижніх кінцівок.

Як ви самі вже встигли переконатися, брак вітамінів в організмі може призвести до незворотних наслідків. Саме тому будьте уважні до себе та в разі виникнення будь-яких симптомів звертайтеся до професійного терапевта або ж гастроентеролога!