Якісні результати дослідження – це якісна підготовка до них

Буває таке, що ви обираєте найсучаснішу клініку, де професійні лікарі обстежують ваш організм на інноваційних апаратах, а результати все одно неправильні?

Причина полягає в тому, що підготовка до аналізів — це 50% якісного результату. Тому від вас багато залежить.

Звісно, є різні аналізи та способи підготовки до них. Тому ми зібрали загальні рекомендації та правила підготовки до досліджень, які ми проводимо в клініці. Зберігайте!

Підготовку до планового ультразвукового дослідження органів черевної порожнини: печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, селезінки та нирок необхідно планувати заздалегідь:
 • насамперед перед обстеженням необхідно отримати консультацію лікаря-гастроентеролога;
 • безпосередньо перед УЗД не треба їсти протягом 8-12 годин і пити протягом 2-3 годин;
 • дотримуйтеся дієти без сирих овочів і фруктів, соків, чорного хліба та бобових продуктів протягом трьох днів для зменшення метеоризму;
 • застосовуйте еспумізан по 2 капсули 3 рази на добу, а також мезим форте 10 000 по 1-2 таблетки з кожним прийомом їжі, якщо немає інших рекомендацій за добу до проведення дослідження;
 • у разі закрепів за добу до дослідження рекомендуємо прийом послаблюючих засобів або очисну клізму за відсутності протипоказань.

УЗД нирок і сечоводів проводиться з випорожненим сечовим міхуром за 2 години до дослідження та з дотриманням вищезазначених рекомендацій.

До речі, підготовка до УЗД сечовидільної системи – нирок, сечоводів, сечового міхура – проходить майже так само. З єдиною важливою відмінністю — УЗД сечового міхура, на відміну від ультразвукового дослідження нирок і сечоводів, необхідно проводити з наповненим сечовим міхуром. Для цього треба випити приблизно 1,5 літра питної води та походити протягом 30 хвилин перед самою процедурою.

Підготовка до ультразвукового дослідження сечостатевої системи в чоловіків абдомінальним датчиком – нирок, сечоводів, сечового міхура та передміхурової залози – проходить так само.

Якщо говорити про підготовку до звичайного УЗ-дослідження або еластографії молочних залоз у жінок, то вона дуже проста. По-перше, дослідження бажано проводити на 7-9 день менструального циклу. По-друге, візьміть із собою на обстеження медичну документацію або книжку та результати попередніх аналізів, якщо такі є.

А от підготуватися до планового звичайного ультразвукового дослідження або еластографії щитоподібної залози ще простіше — принесіть з собою результати попередніх медичних обстежень, якщо такі були. І все!

Проте до еластографії печінки треба трохи підготуватися: за 3 години нічого не їсти та бути в спокої. І візьміть на дослідження свою медичну документацію та скерування лікаря-гастроентеролога, якщо таке є.

У нашій клініці ми ще проводимо такі дослідження: електрокардіографію (ЕКГ) та ехокардіографію, або УЗД серця чи, як його ще скорочено називають, ЕХО КГ. Підготуватись до них просто — бути в спокої та принести попередню медичну документацію, якщо така є.

А от до такого важливого та складного дослідження, як колоноскопія, або, як його ще скорочено називають лікарі, КС, необхідно дуже старанно готуватися. В цьому дослідженні якість результатів неймовірно залежить від якості підготовки кишківника. Тому, будь ласка, уважно та старанно дотримуйтеся інструкцій, адже це ваше здоров’я.

Найперший і найважливіший аспект полягає в тому, що для вашого комфорту ми проводимо дослідження в стані медикаментозного сну. Саме тому за день до проведення колоноскопії необхідно пройти консультацію анестезіолога з результатами обстежень: загального аналізу крові та сечі, глюкози в крові й електрокардіограми. Всі ці аналізи можна зробити у нашій клініці. А безпосередньо після дослідження під медикаментозним сном не можна сідати за кермо, тому не приїжджайте до клініки на власному авто.

Ми проводимо КС і без медикаментозного сну, проте дізнайтеся про всі деталі проведення цієї процедури в лікаря-гастроентеролога.

Тепер перейдімо до безпосередньої підготовки. Перш ніж її розпочати, придбайте в аптеці:

• два флакони по 30 мл рідкого сиропу симетикону або еспумізану;

• чотири пакетики фортрансу й додатково 1 пакетик на кожні 15-20 кг, якщо ваша вага понад 80 кілограмів. Звісно, за відсутності протипоказань до такого виду підготовки.


Зверніть увагу! Готуючи кишківник до КС, НЕ МОЖНА ГОЛОДУВАТИ, а варто дотримуватися чітких рекомендацій щодо режиму харчування.

За 3 доби до проведення процедури викресліть із раціону: каші, мак, ягоди, овочі, фрукти, зелень, бобові, гриби, насіння, зерна, горіхи, чорний хліб, молоко, ковбасні вироби та жирне м’ясо.

Можна вживати: фільтрований овочевий, м’ясний або рибний бульйон, нежирні відварені м’ясо, рибу, філе птиці, твердий сир, сухарі з білого хліба, домашнє печиво без волокон, чай, каву, негазовані напої, фруктові соки без м’якоті або кисіль.

За 1 добу перед дослідженням вживайте тільки рідку їжу: фільтрований бульйон, кисіль і освітлені соки без м’якоті, окрім соків червоного та фіолетового кольорів, негазовані напої та чай. Цього ж дня о 15:00 має бути останній прийом будь-якої їжі, а з 17:00 до 19:00 починайте прийом фортрансу. Тут є свої особливості.

Фортранс необхідно приймати з розрахунку не менше ніж 4 літри: 1 пакетик на 1 л води. У випадку маси тіла понад 80 кг приймайте додатково по 1 л розчину на кожні додаткові 15-20 кг маси тіла. Розчиняйте засіб тільки в негазованій воді та приймайте розчин охолодженим. Випивайте його поступово по 1 літру протягом 1 години, виконуючи легкі фізичні вправи (ходьба, біг, нахили, повороти тулуба та присідання). Тобто по 1 склянці кожні 15 хвилин окремими ковтками. Якщо такий графік для вашого організму занадто складний, то можна пити 2 л за 3 години або 4 години. Запивайте кожну склянку розчину Фортрансу половиною або цілою склянкою негазованої води.

Приблизно через 1 год після початку прийому з’являться безболісні рідкі випорожнення.

Випорожнення завершаться виділенням прозорої або злегка забарвленої рідини через 2-3 години після прийому останньої дози.

В останню порцію Фортрансу вранці та ввечері додайте по 30 мл еспумізану.

У день дослідження треба почати прийом залишку розчину Фортрансу за 6 годин до початку колоноскопії. Тому уважно ознайомтеся з умовним графіком, бо якщо:

КС призначена на – то почати прийом

 • 09:00 з 3:00
 • 10:00 з 4:00
 • 11:00 з 5:00
 • 12:00 з 6:00
 • 13:30 з 7:30
 • 14:30 з 8:30
 • 15:30 з 9:30
 • 16:00 з 10:00
 • 17:00 з 11:00
 • 18:00 з 12:00

За 4 години до колоноскопії не можна нічого їсти та пити.

Важливо приїхати до клініки ЗА 1 ГОДИНУ ДО ПОЧАТКУ дослідження для оформлення медичної документації та консультації анестезіолога.

А починати прийом їжі треба не раніше, ніж через 2 години після процедури. Їсти треба невеликими порціями: по 200-300 грамів дієтичної їжі. Тобто вживати можна варену, запечену або тушковану їжу.

Ще одне дослідження, до якого треба відповідально підготуватися — езофагогастродуоденоскопія, або скорочено ЕГДС. За 8-12 годин до нього не можна їсти та за 2-3 години — пити. Та, як завжди, мати скерування лікаря і медичну документацію, якщо вони у вас є.

Важливо, що ЕГДС проводять у стані медикаментозного сну або без нього. Проте, якщо ви обираєте дослідження з використанням медикаментозного сну, то, як і перед колоноскопією, необхідно отримати консультацію анестезіолога з результатами обстежень: загального аналізу крові та сечі, глюкози в крові та електрокардіограми. Всі ці аналізи можна зробити у нашій клініці. Безпосередньо після дослідження під медикаментозним сном не можна сідати за кермо, тому не приїжджайте до клініки на власному авто.

Як, і перед колоноскопією приїжджати до клініки необхідно за 1 годину до обстеження для оформлення медичної документації та консультації анестезіолога.